Co to jest "warsztat terapii zajęciowej"?

Warsztat terapii zajęciowej to w skrócie WTZ.

Warsztaty terapii zajęciowej to miejsca, w których od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia terapeutyczne.

Do warsztatu może zapisać się każdy, kto ukończył 16 lat i w orzeczeniu o niepełnosprawności ma zapisane wskazanie do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej.

W warsztacie uczestnicy uczą się jak być samodzielnym i znaleźć pracę.

Podczas zajęć terapeutycznych uczestnicy uczą się umiejętności społecznych i zawodowych.

Umiejętności społeczne to na przykład: rozmawianie, odpowiednie zachowanie w różnych miejscach, samodzielne decydowanie o sobie.

Umiejętności zawodowe to na przykład: dokładne kserowanie rożnych dokumentów, sprzątanie łazienki, zmywanie naczyń.

Żeby zapisać się do warsztatu, trzeba samemu złożyć w nim podanie o przyjęcie oraz mieć ze sobą oryginał orzeczenia o niepełnosprawności. Pracownik WTZ może dać Ci wzór podania do wypełnienia. Poprosi o pokazanie orzeczenia i je skseruje. 

Przy składaniu podania będzie też potrzebne podpisanie zgody na przetwarzanie danych osobowych (tak zwane RODO). Będą w nim informacje o Twojej zgodzie na zapisanie Twojego imienia i nazwiska, numeru telefonu. Przetwarzanie danych osobowych to na przykład zapisanie ich na liście czy zadzwonienie do Ciebie. RODO może zawierać też inne zgody. Jeżeli nie będziesz rozumieć jakiejś części dokumentów, poproś pracownika WTZ o wyjaśnienie. 

Po złożeniu podania, pracownik WTZ powie, od kiedy możesz zacząć przychodzić na zajęcia lub, gdy nie ma wolnych miejsc, przekaże Ci informacje o Twoim miejscu na liście oczekujących. Jeżeli szukasz miejsca też w innych warsztatach, to pamiętaj, że każdy WTZ musi przyjąć Twoje podanie i wpisać Cię na listę oczekujących.

Jeżeli masz problem ze zrozumieniem tego tekstu, to zadzwoń do nas.